Ayak Kramplarının Nedenleri

Ayak Kramplarının Nedenleri

Ayak krampları genelde geçicidir diye düşünülüp çok fazla üzerinde durulmayan bir durum olsa da, aslında bu kramplar sağlık yönünden bir uyarı olup bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. Özellikle de gece yarısı giren bu kramplar sizi uykudan uyandırıp acı içinde kıvrandırıyorsa mutlaka bunun önlemini almanız gerekmektedir.

Ayak Kramplarının Nedenleri

Gece yatıp da uykuya geçeceğiniz anda önce ayak parmaklarında başlayan bir seyirme ardından da ağrılı kramplara dönüşme yaşıyorsanız bu bazı hastalıkların ön habercisi olabiliyor. Ayak Krampları sıklıkla yaşanıyorsa bu sinir sistemizinizle ilgili bir rahatsızlığın göstergesi olabiliyor. Kramplar hafta içinde 4-5 sefer tekrarlanıyorsa mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir.

Tekrarlanan Kramplar İçin Tedbir Alın

Ayak kramplarının önemli sebeplerinden biri de mineral ve sıvı kaybıdır. Vücuttan kaybedilen sıvı potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi vitamin ve minerallerden kaynaklanan eksiklik bu krampların tetiklenmesine sebep olabilir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kaybedilen bu sıvı ve mineral eksikliğinden kurtulmak için acil tedbir çok önemlidir. Çünkü bu kayıplar başka hastalık nedenleri de olabiliyor.

Ayak Kramplarını Oluşturan Diğer Faktörler

Bazen ters veya ani hareketler de ayak kramplarına sebep olabiliyor. Böyle durumlarda gelişmeleri kontrol ederek iyileşmenin tam olarak geçtiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Kramplara sebep olacak bir diğer neden de dar ve yüksek topuklu ayakkabılardır. Özellikle çok sık giyilen dar ve yüksek topuklar karamplara davetiye çıkartabilir. Böyle durumlarda 4-5 gün boyunca ayağa spor ayakkabı giyerek dinlenebilirsiniz.

Genellikle kadınlarda 50 yaş sonrasında kalsiyum kaybı görülür. Yaş faktörü de çok önemlidir. Doktor kontrolünde kalsiyum takviyesi almak, doğal beslenmek ve basit zorlayıcı olmayan spor yaparak bu krampları engelleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,