Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Bebeklerin tüm gece uyuyabileciğini sakın düşünmeyin. Bu gayet normal bir durumdur. Özellikle de yeni doğan bir bebek ilk 2ay süresince 12-18 saat uyku uyurlar. Bir bebeğin düzenli ve aralıksız uyuma yaşı 1 yaşından sonra başlar. Bu nedenle siz anne ve babalar onlara biraz zaman tanıyın ve uykunun anlamını öğrenmesini bekleyin.

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapabilirim?

Bebekler ve çocuklar okul öncesi dönemde gündüz de buna dahil olmak üzere 24 saat süresince 11-14 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun düzenli  uyku uyuması için yemek, oyun, uyanma, yatma saatlerini siz ayarlamalısınız. Bunu yaparken de yemek ve oyun saatlerini iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bebeğinizin uyku alışkanlığı henüz düzene girmediği için tek başına uykuya geçmesini beklemeyin. Onu uyutmak için mücadele vereceğinize ona uyku arkadaşı edinin. Bunu yapmazsanız uyandığı zaman tek başına uykuya geçmeyip sizden yardım isteyecektir.

Uyuması İçin Yardımcı Olun

Hiçbirşey için onu fazla teşvik etmeyin. Beslemek, oyun oynamak, şarkı söylemek, sallamak, konuşmak teşvik edici hareketlerdir. 6 ayını doldurduktan sonra kendi kendine uykuya geçmesi için ona yardım ediniz. Hasta olmadığı halde uyku sorunu yaşıyorsa yumuşak bir ses tonu ile konuşarak sırtını okşayınız. Ama onu kucağa alıp besleyerek ödüllendirmeyiniz. Karanlıktan korkuyorsa loş ışık veren bir gece lambası kullanabilirsiniz.

Odasını Rahat Edeceği Şekilde Ayarlayın

Gece uykusu için odasının konforu çok önemlidir. Bebek odası çok karanlık olmamalıdır. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk olmaması da gerekmektedir. Odanın sessiz ve huzurlu olmasını sağlayınız. Kesinlikle bebeğinizin yattığı odada televizyon, bilgisayer ve elektronik eşya bulundurmayınınız.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz