Bebeğimi Ne Zaman Sütten Kesebilirim?

Bebeğimi Ne Zaman Sütten Kesebilirim?

Bebeklerde emzirmenin önemi oldukça fazladır. Fakat anneler için ideal zamanı ayarlamak bazen zor gelebilir. Emzirme döneminde anne ve bebek arasındaki duygusal bağın önemini de unutmamak lazımdır. En iyi bebek dünyası ve çocuk dünyası yazılarımızda sizler için bebeklerde sütten kesilme döneminin öneminden bahsedeceğiz.

Bebeğimi Ne Zaman Sütten Kesebilirim?

Anne sütü bebek için paha biçilmez değerdedir. Anneler bebeklerini sütten kesme döneminde genellikle zorluk yaşarlar. Uzmanlara göre annenin bebeğini emzirmesinin 2 yaşına kadar gayet normal olduğunu vurguluyorlar. Bebeğin sağlıklı gelişimi için 2 yıl emzirmenin en ideal süre olduğu vurgulanıyor.

Emzirmeden Vazgeçirme İçin Zamanlama Çok Önemli

Düzenli bebek emziren anneler için ilk 6 ay sadece kendi sütü ile besleme yeterlidir. Fakat 6 aydan sonra ek gıda takviyesi önerilmektedir. Eğer bebeğiniz hem anne sütü alıyor hem de ek gıda ile besleniyorsa 2 yaşa kadar emzirmeye devam edilmelidir. Yaşla birlikte zaman da memeden kesmek için önemlidir. Örneğin diş çıkarma zamanı, bakıcıya başlama dönemi ve seyahat anında bebeği memeden kesmek yanlış bir durumdur. Diğer yandan kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız ve duygusal ve fiziksel gereksinin dışında başka bir açıklaması yoksa memeden kesme yöntemleri için doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Emzirmeden Kesme Yöntemleri Nelerdir?

Memeden kesme kararı alındıktan sonra bebek sağlığı için emzirmeden yavaş yavaş kesmek gerekmektedir. Anne bebeği bu konuda sürekli takip etmelidir. En çok hangi durumlarda emme ihtiyacı duyduğunu gözlemleyerek emme saatlerini atlayarak biberon yardımıyla bebek farkına varmadan ek gıda verilmelidir.

Bebeğin beslenme öğünlerine göre da ayarlama yapabilirsiniz. Kesilen her öğün arasına 3 gün koyarak bu duruma alışmasını sağlayabilirsiniz.

Ani bir şekilde memeden kesmek oldukça sakıncalıdır. Bu bebeği huysuz ve çok mutsuz yapar. Bu durumda hastalanabilir, beslenmeyi reddedebilir. Bebek katı gıdalara başlamışsa ve bu alışkanlığı gelişmişse öğünlerdeki yiyecek miktarını artırabilir, daha az emzirerek meme emme alışkanlığını unutturabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz