Çikolatası İle Meşhur Ülkeler

Çikolatası İle Meşhur Ülkeler

Çikolata sevmeyen insan sayısı sanırız çok azdır. Hangi yaşta olursanız olun çikolata herkes için vazgeçilmez bir lezzet ve mutluluk kaynağıdır. Tatil yapmak için veya bir iş gezisinde ülke dışına çıkılacaksa genelde orada neler yenilir diye araştırma yapılır. Bazı ülkeler vardır ki yeme kültürü yanında farklı tatlı çeşitleri ve çikolataları ile ünlü olmuştur. Bu yazımızda sizlere çikolatası ile meşhur ülkeler hangileridir onlardan bahsedeceğiz.

Çikolatası İle Meşhur Ülkeler

Çikolata dendiği zaman akla ilk gelen ülkelerden kısaca bahsedelim. Bu ülkeleri ziyaret ettiğiniz zaman çikolatalarını mutlaka tatmanızı ve sevdiklerinize de tattırmak için almanızı tavsiye ederiz.

Belçika

Dünya sıralamasında Belçika ilk sıradır. Dünyanın en güzel çikolataları Belçika’da üretilmektedir. Belçika’da çikolata üretimi İspanyolların 17. Yüzyılda çikolatayı ülkeye tanıtmaları ile başlamıştır.

 İsviçre

Sütlü çikolatanın doğduğu ülke İsviçre’dir. En meşhur çikolata markaları Linds&Spüringli ’dir.

 İspanya

Çikolatayı İsponyollara tanıştıran Avrupalılar olmuştur. İlk çikolata makinesinin yapıldığı yer  18. Yüzyılda İspanya olmuştur. Museu de la Xocolata adında  bir çikolata müzesi vardır. Müzede çikolatanın tarihi ile ilgili bilgiler de sergilenmektedir.

 Meksika

Çikolatası ile meşhur ülkeler içerisinde sırada Meksika var. Çikolatanın kökeni tarih olarak çok eskidir ve milattan önceye dayanır. Bilindiği gibi tatlı kültürü meksikada vazgeçilmez olup gelen misafirler de sıcak çikolata ile ağırlanır.

Fransa

Yemek ve tatlı konusunda olduğu gibi Fransa, çikolata ile de dünya liderleri arasında yer alırlar. Çikolata Fransa’da çikolata olarak tüketilmesi yanında hamur işlerinde de kullanılmaktadır.

İngiltere

İngiltere her yıl Aralık’ta çikolataya bir festivalle ev sahipliği yapar. Çikolata ile ünlü ülkeler sıralamasında önemli bir yeri vardır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz