Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapabilirim?

Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapabilirim?

Anne ve babalar çocuklarının aç kalacağı kaygısı ile beslenme konusunda birçok hataya düşerler. Uzmanlara göre pratik birkaç yöntem ile çocuklarınızın dengeli ve düzenli beslenmelerini sağlamak mümkündür.

Çocuğum Çok İştahsız Ne Yapabilirim?

Çocuğum iyi beslenemiyor kaygısı genelde annelerin kabusudur. Fakat uzmanların görüşüne göre çocuğunuzda gelişim sorunu olmadığı sürece iştahsızlık problem olarak görülmemelidir. Bu yazımızda size çocuğunuz için iştah artıracak bazı öneriler vereceğiz.

Beslenmede Çeşitlilik Çok Önemlidir

Bebeklik döneminden itibaren çocuğunuzu beslerken çeşitliliğe önem gösteriniz. Sebze yemekleri farklı şekillerde hazırlayabilir. Mesela bir öğünde çocuğunuza sulu bir yemek içerisinde sebze verdinizse, başka bir öğünde sebzeyi, et veya tavuk yanında garnitür olarak yediriniz.

Çocuğunuza besinleri ilgisini çekecek bir sunumla yedirmeyi deneyiniz. Örneğin çizgi film karekterli tabaklar ve bardaklar çok ilgisini çekecektir. Bu şekilde çocuğun iştahsızlık sorununu, onu mutlu olacağı objelere çekerseniz çözmüş olursunuz.

İştah Kapatacak Besinlerden Uzak Tutun

Çocuk için sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Fakat yemek öncesi fazla sıvı tüketmesi ve midesini bununla doldurması iştahını kapatacaktır. Ayrıca yemek öncesi meyve suyu, cips, su, çikolata gibi besinler de iştah kapatacağından çocuğunuzdan bu alışkanlıkları uzak tutunuz. Buna alışan bir çocuk yemek yerine aperatif gıdaları tercih eder.

Çok yapılan hatalardan bir tanesi de çocuğun eline verilen bebek büsküvisi ve ekmek dilimidir. Bu besinlerden sadece karbonhidrat alırlar ve yemek yedirmekte zorlanırsınız.

Çikolata, cips ve bisküvü gibi gıdaları evde bulundurmayın. Bunların yerine kuru üzüm, kuru incir, ceviz, kuru kayısı, fındık, badem bulundurun. Çocuğunuz bunlara tepki verse de zamanla alışacaktır. Beslenme konusunda çocuğunuzun sağlığı için sınırlar koymanız şarttır. Sağlıklı beslenme ilkesi çocuğunuz için en doğru tercihtir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz