Çocuğunuza Tokat Atmanın 3 Psikolojik Zararı

Çocuğunuza Tokat Atmanın 3 Psikolojik Zararı

Çocuğunuza Tokat Atmanın 3 Psikolojik Zararı

Psikoloji biliminin çok geliştiği günümüzde, iyi bireyler yetiştirmenin ne tür davranışlardan, ip uçlarından geçtiğini çok daha iyi bilmekteyiz. Peki çocuklarımıza hala tokat mı atıyoruz?

Eğer bunu yapıyorsanız  aşağıdaki zararlara sebebiyet verdiğinizi bilin. Çoğunuzu disipline etmek için farklı yöntemler bulabilirsiniz. Sizin için bu konuda bir araştırma yaptık.

İşte çocuğunuza tokat atmanın 3 psikolojik zararı;

  1. Her attığınız tokatta onun ruh sağlığıyla oynuyorsunuz ve bu çocuğunuzda kalıcı zararlar bırakıyor. Çünkü bu tokat çocuğunuz için her zaman haksızlık olarak görülür. Bu da onlarda adaletsizliği hissettirir. Adaletsizlik de öfkenin doğmasına sebep olur. Haklarının elinden alındığını hisseder ve tüm çevreye karşı güvenini yitirir.
  2. Çocuğunuza şiddetin doğru bir davranış olduğunu gösteriyorsunuz ve onda bir rol model teşkil ediyorsunuz. Çocuklar taklit etmeye meyillidir ve tokat da doğru bir model olarak yıllarca aklında kalır. Zamanla kendi akranları, arkadaşları ve hatta çocuklarına karşı uygulamaya gider.
  3. Çocuğunuzun özsaygısını yok ediyorsunuz. Çocuğunuza tokat atmanın 3 psikolojik zararı demiştik.Son örneğimiz de özsaygıdır. Çocukların kendileri hakkındaki düşünceleri en başlarda başkalarının onlara bakış açıları ile şekillenir. Anne babanın görevi çocuklarının kendilerini değerli hissetmesini sağlamaktır. Bu da onlara değer verildiğini göstererek belli olur. Ona atacağınız bir tokat çocuğunuzda ona değer verilmediğini düşündürür, dolayısıyla o da kendisine değer vermez.

Etiketler:

Yorum Yaz