Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

Ergenlik Dönemi

Çocukluğun bitip yetişkinliğe adım atıldığı bir dönemdir ergenlik. Hem anne-baba için hem de çocuk için ergenlik dönemi zor bir süreçtir. Çocuklar ergenlik döneminde kendi kimliklerini oluştururlar ayrıca kendilerini anne babadan ayırıp aile dışında ilişkiler kurmaya başladıkları çok hassas bir döneme girerler. Çocuğunun ergenlik dönemi yaşamaya başlaması anne ve babanın sabırlı ve doğru yaklaşımda olması gereken bir dönemdir. Bu dönemde anne babalar kendilerine hayran, itaatkar, sevimli bir çocuk yerine karşılarında inatçı, huysuz uyumsuz bir çocuk bulurlar. Fakat bu dönemi iyi kavramak ve olayı doğru değerlendirmek çok önemlidir. Ergenlik dönemi her yetişkinin mutlaka geçtiği bir yaşam dönemidir bunu sakın unutmayın.

Ergenlik dönemi ve biz

Kendi ergenlik dönemi yıllarınızı aklınıza getirin. İsyan ediyor muydunuz? Dinlediğiniz müzikten anne babanız memnun muydu? Ya da kıyafetinizden veya arkadaş çevrenizden çok mu mutluydular? Onlarla çatışmalar yaşıyordunuz ve sizi anlamıyorlardı öyle değil mi?

Anne babalar düşen en önemli gören ergenlik dönemi geçiren çocuğunun kendi yaşamını etkileyecek önemli kararları vermesinde öğretici olmak, bağımsız bir birey olarak büyümesine izin vermektir. Elbette ki ergenlik dönemi sürecinde sınırlar olmalıdır. Fakat bu sınırlar içerisinde kendi kanatları üzerinde durabilmeyi, kim olmak istediğini anlamalarına yetecek seviyede bir alan olması gerekmektedir. Sizin ona sunacağınız çok önemli bazı tavsiyeleri reddedebilir fakat sakın unutmayın ki bu büyümenin bir parçasıdır. Ayrıca anne ve babaların ergenlik dönemi öncesinde aşıladıkları değerlerin daha sonra da etkili olacağını sakın unutmayın.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz