Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Kış mevsimine girmek üzereyken herkesin ortak sorunu kilo almaktır. Bunda en büyük sağlık etkeni de metabolizmanın ağırlaşmasıdır. Kış aylarında sağlıklı bir kiloda kalmanın ilk formülü metabolizmanın hızını artıkmakla mümkün olacaktır.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

Metabolizmanın hızlanması için ilk kural düzenli beslenme ve sağlıklı yaşamdır. Sabah kalktıktan sonra kahvaltınızı bir saatten fazla geciktirmeyin. Kahvaltı zamanında yapılırsa metabolizma hızı %30 oranında artacaktır. Kahvaltı masasında yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durmalısınız. Peynir, süt ve yumurta tüketiniz. Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna en güzel cevap dengeli ve sağlıklı besinleri tüketmektir diyebiliriz. Tam tahıl ürünleri ve yulafta kalite karbonhidrat bulunduğundan, tüketeceğiniz gıdaların bu yönde olmasına dikkat ediniz.  Ayrıca yeşillik ve mevsim meyveleri yemeğe özen gösteriniz.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Sağlıklı Sıvı Tüketimi Önemli

Kış aylarında metabolizma nasıl hızlandırılır diye bir kaygı yaşıyorsanız sıvı tüketimine de oldukça dikkat etmenizi öneririz. Ana öğünlerde düzenli beslenme besinlerin vücuta yağ depolanmasını engeller. Ana öğünlerin arasında 4-5 saat boşluk bırakınız.

Kış mevsiminde havalar soğuduğu için fazla su tüketme ihtiyacı hissetmezsiniz. Su içmeyi alışkanlık haline getirin ve günde 8-10 bardak su tüketin.

Tarçın ve zencefil vücuttaki sıcaklığı dengeler ve oldukça yarar sağlar. Limon C vitamini yönünden zengin olduğu için tarçın ve zencefile ilave ederek yapacağınız çayı tüketmeniz çok yararlıdır. Polinefol içeren yeşil çay da metabolizmayı hızlandırmak açısından oldukça faydalıdır.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Hamur işi ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanızı belirtmiştik. Mevsim meyveleri günde 1 porsiyon yenildiğinde bile kilonunuzu korumak açısından oldukça fayda görürsünüz.

C vitamini vücut direncini artırır. Karnabahar, ıspanak, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler haftada 3-4 kez tüketilmelidir.

Gün içerisinde yenen 8-10 adet çiğ badem sizi hem tok tutar hem de metabolizmanızı hızlandırır.

Etiketler: , , , , , ,