Yatalak Hasta Bakımı İçin Önemli Ayrıntılar

Yatalak Hasta Bakımı İçin Önemli Ayrıntılar

Yatalak bir hastanız varsa özveri ve özel bakım çok önemlidir. Uzun bir süre yatağa bağımlı olacak bir hasta, zihinsel ve bedensel olarak oldukça zorluk yaşar.

Yatalak Hasta Bakımı İçin Önemli Ayrıntılar

Sürekli yatağa bağlı kalmak elbette ki kolay bir süreç değildir. Bu nedenle sürekli yatacak olan bir hastaya bakıyorsanız onun için hobiler ve eğlenebileceği oyunlar üretmelisiniz. Hastanın zamanını iyi geçirebilmesi için moralini yüksek tutmanız gerekmektedir. Anlayış ve iyimser bakış onlar için en büyük moraldir.

Yatalak Hastalarda Beslenme

Yatalak olan hasta bakımı için  en önemli ayrıntı onları besleme şeklinizdir. Yatalak hastalar vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyar. Mutlaka ilaç kullanıyor olacağından aç karnına aldığı ilaçlar verilir ve sonra besin değeri yüksek olan yiyecekler ile kahvaltısı yaptırılır. Katı besinler yatalak hastalar için uygun değildir. Katı yiyecekler kabızlık sorunu oluşturabilir ve yatalak hasta için bu çok önemli bir problem teşkil eder. Genellikle sulu gıdalar ve çorba ağırlıklı besleme uygundur. İlaç saatleri çok önemli olduğu için yemek öğünleri saatlerine çok dikkat edilmelidir. Zihinsel problem yaşayan bir hastanız varsa ilaçlar kesinlikle kimsenin görmeyeceği sadece sizin kontrolünüzde olan bir yerde muhafaza edilmelidir.  İmkanlar dahilinde hastanızı beslerken oturma pozisyonunda tutmanız oldukça önemli ve gereklidir. Yemek sonrası hastaya mutlaka su içirmek gerekmektedir.

Yatalak Hastalarda Temizlik

Yatalak hastanın bakım ve temizliği zordur. Bakımı yapacak kişinin bunu gönülden ve isteyerek yapması gerekir. Yatalak olan bir hastanın genellikle altı bezle bağlı olacağı ihtimali yüksek oduğundan tıpkı bir bebeği bezler gibi hijyen ve temizliğe özen gösterilmesi gerekmektedir. Yastık ve yatak kılıflarının en az iki günde bir değiştirilmesi gerekmektedir.  Yatağa bağımlı bir hastanın banyosu da yardım ve destek gerektirmektedir. El ve ayaklar, tırnaklar, saç, sakal, özel bölgede oluşan tüyler banyo yaptırılırken özenle temizlenmelidir. Sürekli yatan hastanın her yanı temiz bir havlu bez  ile sürekli silinmelidir. Yarım saat ara ile yatma pozisyonu değiştirilmelidir. Aynı bölgede yatmak yaralar oluşturur ve istenmeyen kokular yaratır. Ayrıca hastaya çok acı yaşatır.

Yaklaşım Oldukça Önemli

Yatalak hasta bakımı hasta için olduğu gibi bakan kişi için de oldukça zor bir süreçtir. Bu nedenle hasta ve bakıcının birbirine yardımcı olması çok önemlidir.  Özellikle de bakan kişinin özenli olduğu kadar sabırlı da olması gerekmektedir.  İlgi önemlidir çünükü hasta bulunduğu durumdan dolayı psikolojik olarak iyi değildir. Bir bebeğe bakar gibi yaklaşmak ve ilgilenmek son derece önemlidir. Onun yerine kendinizi koyarak, neler hissettiğini tahmin ederek ilgi ve sevgi ile yaklaşmanız gerekmektedir.  Hasta ile oyunlar oynayarak, bilgi içerikli sorular sorarak,  beyin jimnastiği yaptırarak zamanını daha iyi geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz